Additional information
| Weight | 0.800 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16 × 10 cm |
| Brand Name | Nearstream |
| Origin | Mainland |
| High Definition Support | 4K |
| High-concerned chemical | None |
| Video Transmission Protocol | Other |
| Sensor Size | 1/4 inches |
| Inbox adaptor | No |
| Power Source | DC |
| Use | Professional |
| Model Number | VM20 |
| Supporting Language | Japanese, French, German, Italian, Spanish, Portuguese, Russian, English, Swedish, Polish, Greek, Turkish, Korean, Dutch, Latin American Spanish, Brazilian Portuguese, Simplified Chinese, Traditional Chinese Style, Ukrainian |
| Type | HD Camera |
| Audio File Formats | 8 built-in MEMS |
| Touch Screen | No |
| Pixels | 8 million |
| Weight | 801g-900g |
| Sensor Type | CMOS |
| Usage | Home |
| Storage Type | SD Card |
| Additional Function | Camera Function |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Optical Zoom | 10x – 20x |
| Product name | Nearstream VM20 Professional Live Streaming Camera |
| Aperture | F 1.85~2.63 |
| Sensor | 1/2.8-inch CMOS, up to 8 million pixels |
| Focusing Mode | 10x optical zoom, 4x digital zoom |
| FOV | 80° |
| Focal Length | F 4.34~35.17mm |
| Non-Distortion Lens | Support |
| Microphone type | 8-MEMS microphone array |
| Sensitivity | -38dBV/Pa 94dB SPL@1kHz |
| S/N | 63dBV/Pa 94dB SPL@1kHz, A-weighted |
| Beamforming | Supported |
| Al Noise Suppression | Supported |
| AGC | Supported |
| Effective pickup distance | 16 feet radius |
| Anti-Flickering | Supported |
| Auto-Exposure | Supported |
| Auto White Balance | Supported |
| 3D Noise Suppression | Supported |
| Aspect Ratio | 16: 9 |
| HDMI | 1080P@30FPS |
| RTSP | Supported |
| Image Style Adjustment | Supported |
| HDR | Supported |
| Plug&Play | Supported |
| Charging Spec | 5V-1A |
| External Microphone | Support 3.5mm jack |
| Multi-device Control | Support RF433 for controlling multiple devices |
| Multi-device Connection | Supported |
















Reviews
There are no reviews yet.